Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, 2. yarı öncesi takımın performansını değerlendirdi. Ligin ilk yarısını ligin 3, Beşiktaş'ın 2 puan gerisinde kapattıklarını söyleyen Riekerink, "Kötü bir yerde olduğumuz söylenemez. Başlangıcı zor bir virajla yapacağız. Ligde 2 deplasman maçı yapacağız. Ara da bir de kupa maçını deplasmanda oynayacağız. O maç da önem kazandı. İlk yarının çok kötü geçtiğini söyleyemem. Umutlu bir şekilde 2. yarıya başlayacağız." dedi.  

İkinci yarıya 2 deplasman galibiyetiyle başlamak istediklerini kaydeden Hollandalı teknik adam, "Tolga, sakatığı nedeniyle Konya maçında kadroda olmayacak. Hazır değil. Sinan'ın tedavi süreci en iyi şekilde devam ediyor. Podolski, takım antrenmanlarına çıktı. Sakatlığı geçti; ama antrenmana hazır olmakla maça hazır olmak farklı. Antalya maçında Podolski'yi oyuna alarak risk almıştık. Sabırlı olmalıyız ki; sakatlıklar tekrarlamasın" ifadelerini kullandı.

Devre arası kampından istediği verimi alıp almadığı yönündeki soruyu ise Riekerink, "Yaşanan sakatlıklar var. O yüzden daha az oyuncuyla antrenman yaptık. İdeal bir durum değildi. O yüzden çok ideal bir kamp geçirdiğimizi söyleyemem. Sakatlıklar futbolun içinde olan şeyler. Suudi Arabistan maçı daha önce planladığımız gibi gitseydi, oraya daha kalabalık bir gurupla gidebilseydik ideal bir maçtı. Daha önce yapılmış bir anlaşmaydı. Bu anlaşmayı bozamazdık. Onun için gidip o maçı oynadık" yanıtını verdi.

"AHMET ÇALIK BEĞENDİĞİM BİR OYUNCU"

Yeni transfer Ahmet Çalık'ı da değerlendiren Galatasaray çalıştırıcısı, "Ahmet Çalık transferinde sona geldik. Bundan önce olduğu gibi, bu transfer döneminde de oturup seyrettiğim ve beğendiğim oyuncular transfer ediliyor. Yönetimle, transfer konusunda işbirliği yapıyoruz. Ahmet Çalık da beğendiğim ve Milli Takım stoperi. Ligi bilen bir oyuncu. Oyunculuğunu beğeniyorum ve onunla oynayan arkadaşları da onun karakter olarak da iyi olduğunu söylediler." açıklamalarını yaptı.

YASİN ÖZTEKİN AFFEDİLDİ
Ceza verilen Yasin Öztekin'in affedildiğini söyleyen Jan Olde Riekerink, "Yasin aramıza katıldı. Takımın önemli bir parçası. Tekrar antrenmanlara başladı. Kulübün verdiği bir ceza vardı ve o ceza bitti. Konya maçında kart cezalısı olduğu için forma şansı bulamayacak ama daha sonra takımda olacak" dedi.

2. yarının ilk maçı olan Konyaspor maçını da değerlendiren Galatasaray'ın teknik patronu şöyle konuştu, "Konyaspor maçı mutlaka zor olacaktır. İyi organize olan bir takımla oynayacağız. Çok spesifik oyun mantaliteleri var. Ona göre hazırlığımızı yaptık. Ona göre farklı bir sistemle oynayabiliriz. Son antrenmanda son detayları konuşacağız. En iyi şekilde bu zor maça hazırlanıyoruz. Oyuncularımızın maça ne kadar hazır olduğu da bununla bağlantılı. Lukas Podolski iyi olursa Eren'le birlikte çift forvetle başlayabiliriz. Oyuncuların performansına göre kadro kararımızı vereceğiz."

"UMARIM PODOLSKI KALIR"
Forvet transferiyle ilgili olarak da düşüncelerinin sorulması üzerine Riekerink, "Forvet transferi her zaman iyi oyuncuları araşatırıyoruz. Bu pozisyonla ilgili yapacağımız transfer Podolski'nin geleceğiyle alakalı. Bazı teklifler var. o5nun kalıp kalmamasıs bu transferi şekillendirecek. Umarım bizimle kalır. Ama gitmesi durumunda oraya bir ihtiyaç doğacaktır." ifadelerini kullandı.

Yeni transfer Garry Rodrigues'i de değerlendiren Jan Olde Riekerink, "Kanatlar için bir çok oyuncuyu analiz ettik. Rodrigues, çok süratli yetenekli bir oyuncu. Hollanda menşeili ve oradan tanıdığım bir oyuncu. Şu anda da bizimle beraber. Gruba çok çabuk adapte oldu. Adaptasyon sıkıntısı yaşamayacak gibi görünüyor. 26 yaşında bir oyuncu ve bize seviye atlatacaktır" diye konuştu.

"STOPER MEVKİİ BİZİM İÇİN ACİL"
Stoper mevkii için ismi geçen Vida'nın sorulması üzerine de Riekerink, "Takıma, başka bir stoper alınması mümkün. Koray bize katılacak. Toplu antrenmanlara başladı. Fiziksel olarak nasıl döndüğü önemli. Stoper mevkii bizim için acil. Elimizde o bölgede sadece Hakan ve Semih var. Aciliyeti yüksek. Koray'ın durumuyla birlikte buraya transfer şekillenecektir." sözleriyle transfere açık kapı bıraktı.